O autorze
Cześć. Nazywam się Adam Grzesik
Na codzień prowadzę własne firmy i pomagam innym przedsiębiorcom zarabiać pieniądze. Robię to poprzez dzielenie się praktyczną wiedzą, ciekawymi warsztatami i podczas konsultacji.

Przez wiele lat pracowałem na stanowiskach dyrektora sprzedaży, operacyjnego i generalnego. Od ośmiu lat prowadzę własne firmy.

Klienci najbardziej cenią mnie za:
- podejście budżetowe, dlatego zarabiają
- praktyczne rozwiązania, stosuję tylko to co działa w polskich realiach
- upraszanie, w prosty sposób tłumaczę skomplikowane tematy

Pomysł na firmy z dochodami 5 000 zł i 10 000 zł miesięcznie - czyli biznes jest naprawdę prosty

http://adamgrzesik.pl
http://adamgrzesik.pl
Podczas ostatniego webinaru zostałem poproszony o konkretne przykłady tego, jakich błędów unikać przy otwieraniu pierwszej firmy. Drugie pytanie dotyczyło pomysłów na mały biznes. W tym artykule podaję odpowiedzi na obydwa te pytania. Dowiesz się z niego jakie błędy popełniają początkujący przedsiębiorcy. Piszę również o planowaniu firmy z dochodami na poziomie 5 000 zł i 10 000 zł. Przygotuj coś do notowania i zapraszam do lektury i inspiracji.

Moimi klientami są przedsiębiorcy, którzy chcą zdecydowanie zwiększyć zyski i zyskać wolny czas. Bardzo często pytają o to, jak zaplanować swoją własną, często pierwszą firmę. Drugim popularnym pytaniem są pomysły na gotowe biznesy.

Dlatego przygotowałem artykuł o małej firmie usługowej, działającej na lokalnym rynku.

Początkujący przedsiębiorcy popełniają kilka niezwykle kosztownych błędów:

Błąd nr 1.
Popadają w zachwyt nad swoim pomysłem na biznes, niestety najczęściej skutkuje to jednostronnym zachwytem. Najczęściej też planują w tajemnicy przed znajomymi, żeby nikt im nie skradł pomysłu.

Błąd nr 2.
Nie śledzą trendów na rynku, tego na co aktualnie jest zapotrzebowanie i jaki styl życia panuje w miejscu ich firmy. W konsekwencji często otwierają działalności, na które nie ma klientów

Błąd nr 3.
Najgorsze jest to, że uczą się na własnych błędach. Sami wymyślają wszystko na nowo, zamiast szukać sprawdzonych zwycięzców.

Nazywam się Adam Grzesik i na co dzień Pomagam Budować Zyskowne Firmy. Przeszedłem drogę od handlowca w Cadbury Wedel do dyrektora generalnego w dwóch bardzo dużych firmach (Tradis, obecnie Eurocash i Iglotex). Od 7 lat jako przedsiębiorca prowadzę swoje własne firmy. Piszę o tym, ponieważ zajmuję się tylko tym co działa "na ulicy". Więc jeśli szukasz tutaj naukowych teorii to, nie nie jestem dobrym nauczycielem dla Ciebie.


Oto jak uniknąć tych podstawowych błędów.

Unikanie błędu nr 1 - zachwyt i tajemnica.
Po pierwsze zanim popadniesz w zachwyt nad swoim pomysłem, zrób wszystko aby zweryfikować go z prawdziwym rynkiem. Jest takie powiedzenie, że "żaden pomysł nie przetrwał kontaktu z rzeczywistością".

Jak to zrobić?
Postaraj się sprzedać wcześniej bilet na usługę lub produkt. Możesz to zrobić przez portale z finansowaniem społecznościowym lub proponując to osobom, z którymi rozmawiasz i które okazują zainteresowanie.

W rzeczywistości na 100 chętnych tylko 1 jest gotów zapłacić.

Kolejny pomysł to udanie się do banku lub firmy leasingowej z prośbą o finansowanie. Te firmy nie żyją z udzielania kredytów, żyją z ich spłacania. Dlatego są zainteresowane tym, aby Ci się udało. Nie zainwestują w coś, co od początku skazane jest na porażkę. To bardzo dobre miejsce do weryfikacji pomysłu. Oczywiście wcześniej musisz mieć policzony plan biznesu. (tutaj znajdziesz budżet firmowy).

Unikanie błędu nr 2 - otwieranie firmy na malejącym rynku.

Punkt nr 2 jest bardzo podstępny. Jak śledzić trendy rynku? Warto abyś zainteresował się tematem cyklu życia produktów i analizą BCG. Obie analizy w bardzo przystępny sposób tłumaczę na tym wideo:


Nagranie jest fragmentem bezpłatnego zestawu materiałów wideo
"Jak zarabiać dużo więcej w pracy i w biznesie" (kliknij).

Możesz obejrzeć to wideo lub zainteresować się tym, co ludzie znają i co zdobywa uznanie wśród ludzi wokół Ciebie. Szczególnie na pierwszy biznes warto wybierać to, co znane, tylko podać to w trochę inny, lepszy sposób. Masz wtedy 8 na 10 szans na sukces. Jednak wiele osób marzy o startupach. Tutaj szanse na powodzenie są dokładnie odwrotne, 2 na 10. Startupy są dobre wtedy, kiedy masz już wprawę w budowaniu i zarządzaniu firmami.


Unikanie błędu nr 3 - robienie wszystkiego według swoich pomysłów.

W trzecim punkcie pisałem o tym, aby nie uczyć się na własnych błędach. Możesz to zrobić poprzez zatrudnienie się w firmie podobnej do tej, którą chcesz otworzyć lub możesz skorzystać z gotowego modelu np. franczyzy. W drugim przypadku koniecznie szukaj tych, które mają już kilkanaście punktów i porozmawiaj z osobami, które korzystają od kilkunastu miesięcy z licencji.

Poznałeś kilka porad, a teraz czas na obiecany pomysł i inspirację.

Miesiąc temu podczas kursu Szkoła Planowania Biznesu moimi uczestnikami byli Daniel i Grzegorz.

Daniel jest franczyzobiorcą i prowadzi mobilną myjnię parową w Cieszynie (polecam jego usługi). Natomiast Grzegorz prowadzi stacjonarną myjnię parową i zajmuje się auto detailingiem (luksusowy wygląd samochodu).

Ponieważ poznałem ich osobiście, a Grzegorzowi nawet doradzam przy budżecie firmowym, to w obu przypadkach wiem jak to wygląda od wewnątrz. Chcę, abyś czytając to, nie patrzył tylko przez perspektywę myjni parowej. To tylko przykład.

Patrz na to proszę, jak na planowanie małej firmy, myślenie nad biznesem i unikanie tych 3 błędów, które wcześniej opisałem.

Model myjni parowych zdobywa ostatnio duże uznanie w naszym kraju, ponieważ już przy użyciu 4 litrów wody można umyć cały samochód. Dzięki temu niepotrzebny jest dostęp do sieci wodnej. Kolejna zaleta to cechy pary wodnej, takie jak docieranie w trudno dostępne miejsca czy zabijanie bakterii i drobnoustrojów. To wszystko sprawia, że jest niezwykle wydajny, ekologiczny i umożliwia uzyskiwanie wyższych zysków.

Sprawdźmy jak taka firma ma się do opisanych wcześniej trzech punktów.

1. Korzystasz z gotowego pomysłu, który już działa. Płacisz za know how i otrzymujesz wiedzę o ważnych szczegółach. Ktoś już popełnił błędy i wie jak ich uniknąć. Najczęściej też posiada wiedzę o finansowaniu firmy. Możesz skorzystać z gotowego modelu franczyzy lub zapłacić za konsultację.

Otwierając coś, co już działa, możesz sprawdzić to na lokalnym rynku i odnieść to do realiów, w których działasz. Klienci wiedzą, czym jest mycie i konserwacja samochodu, a Ty robisz to tylko w inny sposób. Punkt dla Ciebie. Oczywiście ta zasada ma zastosowanie również w innych biznesach.

Rób to co ludzie znają, tylko lepiej.

2. Obecnie społeczeństwo staje się wygodne. Szukamy kogoś, kto poprawi nam jakość życia, zadba o nasze "zabawki". Nie opłaca się już samemu (czas i pieniądze) czyścić. Znacznie taniej i bardziej komfortowo jest skorzystać z usług specjalisty. Dlatego najpierw nastąpił boom na myjnie automatyczne, a obecnie na samoobsługowe i profesjonalne.

Podobnie rzecz ma się z całym rynkiem HoReCa (hotele, bary, restauracje). Rezygnujemy z przygotowywania posiłków w domu na rzeczy szybszego jedzenia w miejscu, w którym aktualnie przebywamy. Samochody elektryczne zastępują spalinowe, itd.

Kiedy społeczeństwo się bogaci, stajemy się wygodni.

3. Skoro coś już działa i robią to ludzie bez wcześniejszego doświadczenia, to Ty również możesz się tego nauczyć. Możesz skorzystać z franczyzy lub spotkać się z kimś, kto sam to robi i zapłacić za konsultacje. Grzegorz pozwolił mi udostępnić mail w tym wpisie. Jeśli masz pytania w temacie myjni parowej napisz do niego na adres twojbiznes2016@gmail.com

Szukaj sprawdzonych zwycięzców.

Pisałem o 5 000 i 10 000 zł. Przewertowałem najpierw internet i zrobiłem szybkie zestawienie. Oto ono:To tylko zgrubne wyliczenia. Następnie napisałem do dwóch firm franczyzowych i sprawdziłem w internecie inne usługi, które można świadczyć posiadając taki sprzęt. Dodałem więc jeszcze kilka pozycji. W efekcie przychody mogą zdecydowanie wzrosnąć. Oczywiście zależy to od Twojej pomysłowości.Masz tutaj kilka wyliczeń i pomysł, być może na biznes dla Ciebie Jeśli chcesz poznać szczegóły dotyczące myjni parowych w gotowym modelu, napisz do Grzegorza twojbiznes2016@gmail.com - jest prawdziwym ekspertem w tej dziedzinie.

Jeśli prowadzisz już firmę lub potrzebujesz wiedzy jak ją zaplanować i zbudować, to zapraszam do Szkoły Planowania Biznesu (kliknij - uwaga, oferta szkolenia).

Wszystkiego zyskownego dla Ciebie:-)

Pozdrawiam
Trwa ładowanie komentarzy...